top of page
Skrytek Polny i Wyczyniec Łąkowy

Frustracja Młodego Botanika odc. 3

Na początku klucza do oznaczania roślin znajduje się spis skrótów, który jest stosowany w opisach roślin. Na przykład taki klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej, autorstwa Lucjana Rutkowskiego posiada ponad 800 stron. Pewnie gdyby nie stosowanie tych skrótów to książka była by 3 razy grubsza.


Już widzę siebie jak zabieram do pracy w terenie tomiszcze wielkości trylogii „Władcy Pierścieni” … :) Taką książkę warto zabrać ze sobą, ponieważ czasami lepiej jest oznaczyć żywy materiał, niż potem walczyć z ususzoną, czy zagniecioną rośliną, gdzie nie widać wszystkich charakterystycznych cech, zebraną do prac kameralnych.


Dla wprawionego botanika, skróty nie stanowią problemu, ponieważ już tak długo obchodzi się z kluczem, że jakoś samo wpadło do głowy do odpowiedniej szuflady i zostało tam na wieki. Osoba, która jest początkująca może mieć początkowo problemy, ponieważ wszystko w tym kluczu wygląda podobnie i zlewa się w jedną całość. Z czasem nabiera się wprawy i pojedyncze literki nie są już uciążliwą zagadką.


Wyczyniec Łąkowy


Opis w książce:

Łodyga 2-rzędowo owłosiona. Liście siedzące lub na ogonku, z blaszką nagle zwężoną u podstawy, niezimotrwałe. Torebka znacznie krótsza od 4-6 mm długości działki.

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Żółte jagody

Comments


bottom of page